Tato stránka využívá cookies. Ne, to není žádné cukroví, ale soubory, díky nimž například nemusíte znova zadávat stejné údaje, když už jste je jednou vyplnili (více informací). Beru na vědomí

Časté dotazy

Problematika obchodu s nemovitostmi není jednoduchá. Na Vaše dotazy odpovídáme v této poradně.

Když se nemovitost neprodá, budu hradit nějaké poplatky?

Pokud nedojde ve sjednané době k prodeji nemovitosti, neúčtujeme klientovi žádné náklady nebo poplatky.

Jaké jsou výhody prodeje nemovitosti prostřednictvím realitní kanceláře?

Klient sice zaplatí provizi, ale odpadne mu řada starostí a jednání se zájemci, kterých je většinou řada, než se najde ten, který nemovitost skutečně koupí. Realitní kancelář má i větší možnosti inzerce nemovitosti, vede si databázi poptávajících klientů a proto je více pravděpodobné, že nalezne zájemce o koupi. Realitní kancelář inzeruje na speciálních realitních serverech, kam běžný občan nemá vůbec přístup. Na těchto serverech zájemci nemovitosti i hledají.

Jak vybrat dobrou realitní kancelář, je lepší větší realitní kancelář s řadou poboček?

Velikost realitní kanceláře a počet zaměstnanců není rozhodující. Záleží zejména na její pověsti, tradici a zkušenostech. Dobrá realitní kancelář pro Vás zajistí všechny činnosti s prodejem související, nepožaduje žádné peníze předem.

Jak postupujete při prodeji nemovitosti?

Vámi nabízenou nemovitost si nejprve prohlédneme, zhotovíme fotodokumentaci pro její prezentaci, technický popis a případné ostatní údaje o nemovitosti. Na základě prohlídky a dokumentů stanovíme po dohodě s Vámi reálnou tržní cenu. Sepíšeme s Vámi smlouvu o zprostředkování prodeje či pronájmu. Poté nabídku i zpracujeme a nabízíme prostřednictvím vývěsek, webových stránek, tištěných novin a v rámci spolupráce prostřednictvím partnerských realitních kanceláří. Případným zájemcům, po předchozí domluvě s Vámi, nemovitost ukážeme. V případě, že se rozhodnou pro koupi, připravíme potřebné smlouvy, zajistíme úhradu kupní ceny a podání návrhu na vklad do katastru nemovitostí.

Jaká je obvyklá provize za prodej nemovitosti?

Je třeba zdůraznit, že v obvyklém případě platí provizi vždy prodávající, tj. ten, kdo si u nás objedná naše služby, nikoliv kupující nebo nájemce. Toto pravidlo řada realitních kanceláří bohužel nedodržuje a účtuje provize i kupujícím či nájemcům. Obvyklá provize v případě pronájmu nemovitosti je ve výši jednoho až dvou měsíčních nájmů. V případě prodeje nemovitosti se provize pohybuje v rozmezí 2,5-6% z prodejní ceny nemovitosti, a to v závislosti na ceně nemovitosti a její atraktivnosti pro prodej.

Co znamená exkluzivní a neexkluzivní smlouva o zprostředkování prodeje?

Exkluzivní ( výhradní) smlouva znamená, že realitní kancelář, se kterou jste smlouvu uzavřeli je jediná oprávněna vaši nemovitost nabízet k prodeji dle podmínek uzavřené smlouvy. V případě neexkluzivní smlouvy je možné nabízet nemovitost prostřednictvím více realitních kanceláří, tento postup však nedoporučujeme a většina seriózních kanceláří takový obchod odmítne. Stává se pak, že informace o prodávané nemovitosti se na inzertních webech objeví vícekrát s rozdílnými informacemi, někdy i rozdílnou cenou.

Je lepší prodej s exkluzivní nebo neexkluzivní smlouvou?

Řada prodávajících si myslí, že prodej prostřednictvím více realitních kanceláří bude rychlejší a úspěšnější. Tato myšlenka je dle našeho názoru mylná, neboť většina realitních kanceláří využívá stejná média k prezentaci Vaší nemovitosti na trhu. Nabídne-li zájemci jednu nemovitost více realitních kanceláří, navíc případně za jinou cenu, s jinými údaji a popisem, vyvolává to u zájemců podezření, že není něco v pořádku a vážné zájemce to může naopak odradit.

 

Vaše dotazy rádi zodpovíme přes kontaktní formulář, telefonicky, mailem nebo přímo v naší kanceláři.


Hipet reality
Bulharská 62, Trutnov
Mobil: +420 603 181 474, Telefon: +420 499 811 320
IČ: 26967146
info@hipet.cz
www.hipet.cz